Rodzaje USG - na czym polegają poszczególne badania?
Istnieje wiele bardzo potrzebnych urządzeń medycznych, bez których trudno wyobrazić sobie skuteczną pracę medyków w szpitalu bądź jakiekolwiek placówce medycznej. Jednym z takich urządzeń jest aparat USG, który służy do wykonania badania ultrasonografii. Jest to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, cieszące się bardzo dużą popularnością – codziennie wykonuje się mnóstwo tego typu badań, gdyż są one bezbolesne i bezinwazyjne. Jako badania obrazowe, pozwalają one wykryć wiele zmian w naszym organizmie, dzięki czemu są naprawdę przydatnym narzędziem dla specjalistów z wielu różnych dziedzin medycznych. Dużym plusem tego typu badań diagnostycznych jest fakt, że są one całkowicie bezpieczne dla pacjenta – nie jest on narażony na żadne promieniowanie, gdyż do ultrasonografii wykorzystuje się fale dźwiękowe. Aparaty USG wykorzystuje się więc w leczeniu i profilaktyce wielu różnych schorzeń. Jakie mamy więc rodzaje USG? Poniższe przykłady to tylko kilka z wielu możliwych badań, jakich można dokonać za pomocą ultrasonografu: 1. USG jamy brzusznej. Jest to bodaj najczęściej wykonywany rodzaj badania ultrasonograficznego. Dzieje się tak, gdyż to właśnie USG brzucha pozwala zbadać stan bardzo dużej ilości narz ądów, w tym na przykład wątroby, nerek czy trzustki. Wskazaniami do wykonania USG jamy brzusznej są między innymi ból w jamie brzusznej, nagła utrata wagi, złe wyniki badań czy też krwawienie z przewodu pokarmowego. 2. USG serca.
Inaczej zwane echokardiografią. Za sprawą tego badania udaje się stwierdzić nieprawidłowości związane ze strukturą serca. To właśnie ultrasonograf pozwala monitorować różnego rodzaju wady serca. Inne wskazania to chociażby choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze. 3. USG w ciąży. USG prenatalne jest dość specyficznym rodzajem ultrasonografii. Odbywa się w bardzo podobny sposób jak USG jamy brzusznej. W tym wypadku celem badania nie jest kontrola stanu narządów wewnętrznych, lecz monitorowanie tego jak rozwija się płód w brzuchu mamy. To właśnie za sprawą ultrasonografu lekarz może sprawdzić ciążę pod kątem niepokojących nieprawidłowości, przekazać płeć dziecka czy ustalić przybliżony termin porodu. Warto pamiętać, że USG w żaden sposób nie zagraża przyszłej mamie, ani też dziecku. 4. USG tarczycy.
W tym przypadku ultrasonograf pozwala wykryć zmiany w samym wyglądzie narządu tarczycy, dzięki czemu lekarz może określić co jest powodem złych wyników badań związanych z hormonami wytwarzanymi przez tarczycę.
Polecane artykuły
Na czym polega pedicure?
Podczas codziennej pielęgnacji wiele kobiet zwraca uwagę przede wszystkim na twarz oraz dłonie. Zakładamy, że to właśnie te części ciała stanowią naszą wizytówkę i decydują o tym, jakie wrażenie wywieramy na innych ludziach. Niestety, taki tok myślenia sprawia, że często zapominamy o tych miejsca
Restauracje muszą spełniać określone normy
Jeżeli tylko wybierzemy się na najbardziej uczęszczane ulice naszego miasta, to z pewnością szybko znajdziemy tam przynajmniej kilka restauracji. Jedne będą większe, inne mniejsze. Jedne będą bardziej eleganckie, inne zwyczajne. Co więcej, w każdej z nich będziemy mogli skorzystać z innego menu,