Patogeneza powstawania cellulitu
Mimo tego, że cellulit obejmuje dość duży odsetek populacji, to przyczyny tych zaburzeń nie są do końca zbadane. Dlatego też w piśmiennictwie pojawia się wiele różnych teorii na temat etiopatogenezy cellulitu.
Obecnie naukowcy wyróżniają cztery hipotezy: hormonalną, krążeniową, neurowegetatywną oraz związaną z receptorami adipocytarnymi. Z punktu widzenia etiopatogenezy cellulitu, hormony odgrywają tutaj zasadniczą rolę.
Za występowanie cellulitu odpowiedzialne są przed wszystkim żeńskie hormony płciowe – estrogeny. U kobiet w okresie dojrzewania, ciąży, przedmenopauzalnym, czy też w czasie stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej, dochodzi do tzw.
względnego hiperestrogenizmu. Pojawia się w następstwie zaburzenia poziomu estrogenu w stosunku do innego żeńskiego hormonu progesteronu.
Powoduje to powstawanie zmian w strukturze kolagenu, prowadzące do włóknienia i twardnienia tkanki łącznej. Progesteron wpływa na rozluźnienie włókien kolagenowych i elastycznych, efekt ten nasila się w okresie pokwitania.
Polecane artykuły
Na czym polega pedicure?
Podczas codziennej pielęgnacji wiele kobiet zwraca uwagę przede wszystkim na twarz oraz dłonie. Zakładamy, że to właśnie te części ciała stanowią naszą wizytówkę i decydują o tym, jakie wrażenie wywieramy na innych ludziach. Niestety, taki tok myślenia sprawia, że często zapominamy o tych miejsca
Restauracje muszą spełniać określone normy
Jeżeli tylko wybierzemy się na najbardziej uczęszczane ulice naszego miasta, to z pewnością szybko znajdziemy tam przynajmniej kilka restauracji. Jedne będą większe, inne mniejsze. Jedne będą bardziej eleganckie, inne zwyczajne. Co więcej, w każdej z nich będziemy mogli skorzystać z innego menu,