Jakie produkty warto uwzględniać w codziennej diecie?
Model żywienia bywa bardzo odmienny, jednakże pewnych elementów w codziennym menu nie powinno zabraknąć. Każda dieta musi uwzględnić obecność łatwo przyswajalnego białka czy wartościowych tłuszczy. Mylą się bowiem ci, którzy odżegnują się od wszelkich tłuszczy. Niekoniecznie muszą się one przyczyniać do wzrostu wagi i tycia, ponieważ największe znaczenie dla rozwoju otyłości mają węglowodany, szczególnie cukry. Wiele tłuszczy może być organizmowi naprawdę przydatnych. Tyczy się to zwłaszcza tłuszczów nienasyconych zawartych w roślinach. Włączenie do diety nierafinowanych tłuszczy roślinnego pochodzenia i spożywanie ich na surowo to bez wątpienia dobre posunięcie. Tłuszcze nasycone z kolei, takie jak olej kokosowy czy smalec zwierzęcy, bardzo dobrze nadają się do smażenia. Tych nienasyconych lepiej nie podawać obróbce termicznej – mają bowiem tendencję do utleniania się.
Zbyt często na marginesie diety dzieci i dorosłych są warzywa oraz owoce. Szczególnie z jarzynami bywa problem, albowiem nie są one lubiane przez najmłodszych, a rodzice nie potrafią ich przekonać do tych produktów. Bardzo często to zaniedbania na etapie dorastania sprawiają, że dana osoba w przyszłości unika warzyw. Lepiej zapobiec takiej sytuacji i jak najszybciej „przemycać” w diecie dzieci warzywa. Mogą one być podawane na wiele sposobów i co za tym idzie stać się atrakcyjnym i smacznym elementem na talerzu. Dieta jest dzięki warzywom i owocom zdecydowanie bardziej urozmaicona, ale nie da się też zapomnieć o sporej dawce mikroelementów, które trafiają tym samym do naszych organizmów. Niektóre z roślin, zwłaszcza strączkowych, mogą być też źródłem białka. Więcej ryb, mniej mąki – dieta z całą pewnością sporo na tym zyska Inną kategorią produktów, która niezbyt często nie trafia na nasze stoły lub trafia na nie trafia na nie trafia na nie wcale są ryby. Tymczasem jest wiele powodów, aby włączyć je do jadłospisu.
Dzięki rybom dieta staje się nie tylko bogatsza w pożywne białko. Część gatunków ryb stanowi też znakomite źródło kwasów tłuszczowych Omega 3. Należy tu wskazać głównie ryby relatywnie tłuste, takie jak makrela, łosoś, halibut czy śledź. Mogą być one spożywane na wiele sposobów i w każdej odsłonie przedstawiają sobą naprawdę cenne walory smakowe i odżywcze. Oczywiście warto je serwować także dzieciom – dla etatowych niejadków na przykład w postaci kotlecików czy pulpetów rybnych. Dyskusyjną kwestią jest obecność w diecie pieczywa. Choć w polskiej i nie tylko polskiej tradycji uchodzi ono za jeden z najbardziej podstawowych produktów, to zdaniem części dietetyków nie jest najlepszym rozwiązaniem. Krytyce jest poddawane zwłaszcza pieczywo „białe”, a więc bazujące przede wszystkim lub wyłącznie na mące pszennej. Znacznie lepsze dla osób w każdym wieku będzie pieczywo pełnoziarniste, z mąki z pełnego przemiału.
Przede wszystkim jest ono bardziej pożywne i zapewnia uczucie sytości na dłużej, podczas gdy standardowa pszenna bułka zapewnia tylko chwilowy efekt, dostarczając uderzeniowej dawki cukrów prostych. Ograniczenie udziału w diecie mąki, cukrów i produktów przetworzonych to jeden z ważniejszych dietetycznych postulatów od lat.
Polecane artykuły
Na czym polega pedicure?
Podczas codziennej pielęgnacji wiele kobiet zwraca uwagę przede wszystkim na twarz oraz dłonie. Zakładamy, że to właśnie te części ciała stanowią naszą wizytówkę i decydują o tym, jakie wrażenie wywieramy na innych ludziach. Niestety, taki tok myślenia sprawia, że często zapominamy o tych miejsca
Restauracje muszą spełniać określone normy
Jeżeli tylko wybierzemy się na najbardziej uczęszczane ulice naszego miasta, to z pewnością szybko znajdziemy tam przynajmniej kilka restauracji. Jedne będą większe, inne mniejsze. Jedne będą bardziej eleganckie, inne zwyczajne. Co więcej, w każdej z nich będziemy mogli skorzystać z innego menu,