Dieta na co dzień – co jest nam potrzebne, a co niekoniecznie?
Standardowo zwykło się mówić o trzech głównych posiłkach, które zjadamy każdego dnia. Są to kolejno śniadanie, obiad i kolacja firmowa warszawa. W praktyce tych posiłków bywa więcej, a są jeszcze rzeczy, które zjadamy między głównymi posiłkami. Drugie śniadania, brunche czy podwieczorki są codziennością coraz większego grona osób.
Dodajmy jeszcze to, że zdaniem wielu ekspertów dobra dieta powinna zakładać pięć mniejszych posiłków w ciągu dnia, bez podjadania lub ewentualnie z podjadaniem ściśle określonych rzeczy. Takie wskazania są szczególnie istotne dla osób, które zmagają się nadwagą lub otyłością i chcą redukować swoją wagę. Wtedy konieczne jest określone postępowanie dietetyczne, często połączone także z odpowiednim zakresem aktywności fizycznej. Co jeść, aby mieć poczucie, że odżywiamy się zdrowo? Po co sięgać, a czego lepiej unikać? Chyba najważniejsze jest należyte zbilansowanie diety, w której nie powinno zabraknąć miejsca dla łatwo przyswajalnego białka oraz korzystnych dla organizmu tłuszczy.
Problematycznym elementem diety wielu osób są węglowodany, którymi w praktyce są zazwyczaj cukry. Właśnie one samodzielnie i w połączeniu z innymi składnikami w największym stopniu odpowiadają za przyrost wagi wynikający z rosnącego udziału tkanki tłuszczowej. U osób otyłych zły model żywienia może wywoływać dodatkowe obrzęki limfatyczne stanowiące dodatkowe obciążenie dla organizmu i potęgujące wizualny wymiar otyłości. Mniej cukrów, sporo białka i dobrych tłuszczy – organizm będzie wdzięczny Dobrze zbilansowana dieta powinna stawiać na chude mięso, które stanowi bardzo dobre źródło białka – tu zaleca się w szczególności drób (kurczaka, indyka).
Nie powinno brakować ryb, które nie tylko dostarczają białka, ale bywają też świetnym źródłem zdrowych tłuszczy (najbardziej wartościowe są tłuste ryby, takie jak łosoś czy halibut – zawierają bowiem sporo kwasów tłuszczowych z grupy Omega). Warzywa i owoce stanowią natomiast naturalne źródło dobrze tolerowanych przez organizm cukrów, a jednocześnie są cennym zastrzykiem witamin, minerałów oraz innych korzystnych związków. Najmniej zalecane i pożądane są natomiast te produkty, w których znalazł się dodany, a więc przetworzony cukier. Kłopotliwe pod tym względem są nawet soki owocowe, z wyjątkiem niepasteryzowanych i bezpośrednio wyciskanych.
Poważnym problemem w żywieniu w wielu krajach są również produkty przetworzone. Dieta, która uwzględnia dużo takich produktów nie ma prawa być zdrową dla organizmu. W dużej mierze takie pożywienie odpowiada za szybki przyrost wagi oraz epidemię otyłości, co jest szczególnie zauważalne w krajach anglosaskich – w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. W połączeniu z dużym udziałem cukrów oraz soli w codziennie zjadanych posiłkach oraz przekąskach ma to negatywne efekty nie tylko dla samej wagi, ale też dla kondycji układu sercowo-naczyniowego, ryzyka powstawania chorób nowotworowych czy poprawnej pracy mózgu.
Odżywianie ma bardzo szeroki i wieloaspektowy wpływ na nasze ciało i zdrowie – nie wolno o tym zapomnieć.
Polecane artykuły
Na czym polega pedicure?
Podczas codziennej pielęgnacji wiele kobiet zwraca uwagę przede wszystkim na twarz oraz dłonie. Zakładamy, że to właśnie te części ciała stanowią naszą wizytówkę i decydują o tym, jakie wrażenie wywieramy na innych ludziach. Niestety, taki tok myślenia sprawia, że często zapominamy o tych miejsca
Restauracje muszą spełniać określone normy
Jeżeli tylko wybierzemy się na najbardziej uczęszczane ulice naszego miasta, to z pewnością szybko znajdziemy tam przynajmniej kilka restauracji. Jedne będą większe, inne mniejsze. Jedne będą bardziej eleganckie, inne zwyczajne. Co więcej, w każdej z nich będziemy mogli skorzystać z innego menu,