Czerniak – jak i dlaczego powstaje?
Czerniak to nowotwór skóry, charakteryzujący się dużą złośliwością. Rośnie bardzo szybko, łatwo powstają przerzuty, a podatność na leczenie jest niewielka.
Jego powstanie wynika z nieprawidłowych zmian w genomie melanocytów, powstałych na skutek szkodliwych oddziaływań zewnętrznych i wewnętrznych. Z badań wynika, że co około 10 lat liczba chorych ulega podwojeniu.
Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się, kiedy czerniak występował już wcześniej w rodzinie. Bardzo niekorzystny wpływ może mieć również nadmierne korzystanie z solarium i brak ochrony podczas opalania na słońcu.
Przekształceniu w czerniaka mogą ulec również znamiona wrodzone i nabyte – pieprzyki, brodawki i plamy, szczególnie kiedy narażone są na podrażnienia. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się też jasna karnacja, niebieskie oczy, piegi, blond włosy, zmiany hormonalne.
Na chorobę częściej zapadają mężczyźni i gorzej j ą znoszą. Bardzo ważna jest kontrola znamion, ponieważ szybkie wykrycie nowotworu, pozwoli na skuteczne leczenie pacjenta.
Polecane artykuły
Na czym polega pedicure?
Podczas codziennej pielęgnacji wiele kobiet zwraca uwagę przede wszystkim na twarz oraz dłonie. Zakładamy, że to właśnie te części ciała stanowią naszą wizytówkę i decydują o tym, jakie wrażenie wywieramy na innych ludziach. Niestety, taki tok myślenia sprawia, że często zapominamy o tych miejsca
Restauracje muszą spełniać określone normy
Jeżeli tylko wybierzemy się na najbardziej uczęszczane ulice naszego miasta, to z pewnością szybko znajdziemy tam przynajmniej kilka restauracji. Jedne będą większe, inne mniejsze. Jedne będą bardziej eleganckie, inne zwyczajne. Co więcej, w każdej z nich będziemy mogli skorzystać z innego menu,