Czerniak – jak i dlaczego powstaje?

Czerniak – jak i dlaczego powstaje?

Czerniak to nowotwór skóry, charakteryzujący się dużą złośliwością. Rośnie bardzo szybko, łatwo powstają przerzuty, a podatność na leczenie jest niewielka.

Jego powstanie wynika z nieprawidłowych zmian w genomie melanocytów, powstałych na skutek szkodliwych oddziaływań zewnętrznych i wewnętrznych. Z badań wynika, że co około 10 lat liczba chorych ulega podwojeniu.

wszuie.pl Zastanawiasz się jaka sukienka na wesele będzie odpowiednia? Sprawdź u nas!

Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się, kiedy czerniak występował już wcześniej w rodzinie. Bardzo niekorzystny wpływ może mieć również nadmierne korzystanie z solarium i brak ochrony podczas opalania na słońcu.

Przekształceniu w czerniaka mogą ulec również znamiona wrodzone i nabyte – pieprzyki, brodawki i plamy, szczególnie kiedy narażone są na podrażnienia. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się też jasna karnacja, niebieskie oczy, piegi, blond włosy, zmiany hormonalne.

Na chorobę częściej zapadają mężczyźni i gorzej ją znoszą. Bardzo ważna jest kontrola znamion, ponieważ szybkie wykrycie nowotworu, pozwoli na skuteczne leczenie pacjenta.